Historia klubu Sparta w Nowej Wsi sięga roku 1971 wtedy to grupa młodych chłopców pod przewodnictwem Stanisława Ligudzińskiego i Jana Nenarta założyła drużynę piłkarską. Zespół głównie opierał się na zawodnikach z Nowej Wsi, lecz grali w nim także zawodnicy z okolicznych miejscowości. Pierwsze stroje, w jakich występowała Sparta miały kolor zielony później zawodnicy w zależności od potrzeby grali także w koszulkach w czerwono-niebieskie i biało-niebieskie pasy.

   Sparta rozpoczęła swoje zmagania w C-klasie rozgrywek okręgu częstochowskiego następnie w trakcie istnienia klubu awansowała do B-klasy. Przez cały okres istnienia klubu

drużyna odnosiła zarówno sukcesy jak i porażki, brała udział w wielu turniejach piłkarskich i meczach pucharowych z dużym powodzeniem. 

Sparta szczególnie bardzo dobrze prezentowała się na swoim boisku, w związku z czym wiele liczących się drużyn musiało pogodzić się z porażką na obiekcie znajdującym się przy ul. Lipowej.

 

    W  latach 1977-79 klub zawiesił swoją działalność by na nowo zaistnieć w 1979r. Do roku  1985 klub był prowadzony  przez  Stanisława Ligudzińskiego, po jego odejściu prezesem był Zbigniew Skrzypczak.- Niestety z początkiem lat 90 klub rozpadł się na dobre. Przyczyną  rozpadu drużyny było głównie odejście wielu zawodników oraz brak napływu młodych graczy.

 

Kadra Zawodników grająca w zespole Sparty przez cały jej okres istnienia:

 1971-1977 , 1979-1985

-Stanisław Ligudziński

-Jan Nenart

-Jerzy Turek

-Stanisław Gwóźdź (zm.)

-Mirosław Parkitny

-Stanisław Florek (zm.)

-Włodzimierz Bodziachowski

-Mirosław Polak

-Krzysztof Zawada

-Jerzy Polasiński

-Jan  Polasiński

-Stanisław Słomczyński

-Tadeusz Słomczyński

-Marek Polak(zm.)

-Zbigniew Ligudziński

-Władysław Skoczylas (zm)

-Tadeusz Młynek

-Krzysztof  Kobyłkiewicz

-Tadeusz Gręda

-Jreneusz Kaczmarek

-Władysław Zych

-Krzysztof Kutynia

-Józef Pikuła

-Zdzisław Chała

-Grzegorz Bodziachowski

 


Lata 1985-1990

-Mieczysław Turek

-Aleksander Turek

-Marek Turek (zm.)

-Janusz Zawada

-Ryszard Zielonka

-Andrzej Nowakowski

-Sławomir Całusiński

-Tadeusz Solecki

-Stanisław Wróbel

-Marek Wróbel

-Krzysztof Makles

-Stanisław Makles

-Stanisław Zawada

-Dariusz Leszczyński

SPARTA REAKTYWACJA

Minęło 17 lat od rozpadu klubu i oto dzięki inicjatywie grupy młodzieży pod przewodnictwem Norberta Florka powstała idea wskrzeszenia drużyny.

   W maju 2007r. odbyło się pierwsze zebranie mające na celu wspomóc idee reaktywacji klubu Sparta.

   W czerwcu 2007r. odbyły się kolejne zebrania w trakcie, których wyłoniono między innymi : zarząd, oraz grupę ludzi wspólnie angażującą się w realizację powstania klubu. Na jednym z zebrań gościliśmy także Burmistrza Kłobucka Pana Krzysztofa Nowaka. Prezesem na nowo powstałego klubu został jak i 17 lat temu  Zbigniew Skrzypczak, a trenerem Mateusz Kulig.

   Na przełomie lipca i sierpnia klub został zgłoszony do rozgrywek w B-klasie okręgu częstochowskiego.

   W staraniach powstania klubu uczestniczyła szeroka grupa mieszkańców Nowej Wsi to między innymi dzięki ich  pomocy zarówno fizycznej jak i finansowej udało się przygotować boisko i stworzyć miłą atmosferę wokół klubu.

            Historia klubu na nowo została zapoczątkowana wraz z pierwszym gwizdkiem w meczu Sparta Nowa Wieś-Piast Lubojna, inaugurującym rozgrywki piłkarskie na własnym boisku w dniu 12 sierpnia 2007roku i trwa nadal….

Nie są to wszyscy zawodnicy którzy grali  w  zespole Sparty, jeżeli kogoś pominęliśmy przepraszamy i prosimy o kontakt

C.D. 31.07.2016r.

Po kolejnych 9 latach zmuszeni zostaliśmy poszerzyć wpis do historii, a to za sprawą nowo powołanego zarządu, który wymierzył nowe cele, w tym awans do A-klasy.

Oczywiście nie udałoby się tego osiągnąć gdyby nie silnie działająca grupa mieszkańców Nowej Wsi.

Wróćmy jednak jeszcze do roku 2009

Jesienią podjęta przez Zarząd inicjatywa przebudowy boiska była wielkim wyzwaniem, a osiągnięty cel dodał skrzydeł działaczom i jeszcze bardziej umocnił ten zarząd.

Byliśmy dumni z tego, że jako nieliczni niewielkim nakładem finansowym współfinansowanym przez Gminę Kłobuck zdołaliśmy przebudować całą płytę boiska, oraz wybudować trybuny, które również tworzą własną historię. Dzięki szybkiemu reagowaniu za symboliczną złotówkę zakupiliśmy 100 krzeseł, które trafiły do nas ze stadionu śląskiego. Kolejne 100szt wraz z profilami trafiły do nas dzięki Burmistrzowi- wtedy Krzysztofowi Nowakowi.

Pomimo tego, że nasza miejscowość liczy tylko 320 mieszkańców, a dzieci rozpoczynające naukę w pobliskiej szkole w Kamyku trafiają z marszu do klubu Pogoni Kamyk, do Sparty przychodzi wielu chętnych, którzy razem z nami chcą tworzyć historię tego klubu. Od czasu reaktywacji w 2007r. zarejestrowało się w naszym klubie aż 87 zawodników. W minionym sezonie w którym uzyskaliśmy Awans do A-klasy grało ich 25.

Zarząd aby bardziej zmotywować zawodników od 2009r. wprowadził wyróżnienia w postaci statuetek. W przeciągu ostatnich 7 lat rozdaliśmy 52 statuetki w kategoriach: Najlepszy zawodnik, Najlepszy snajper, Najlepszy asysta, najwytrwalszy zawodnik i najsystematyczniejszy zawodnik.

Największą ilość statuetek otrzymali Przemysław Kamiński, Karol Kuś i Tomasz Florek.

W kategorii Najlepszy zawodnik najwięcej statuetek otrzymał: Przemysław Kamiński

W kategorii Najlepszy snajper otrzymał Zbigniew Bochenek

W kategorii Najlepszy asysta ex aequo Karol Kuś i Tomasz Florek

W kategorii najwytrwalszy zawodnik Przemysław Kamiński

W kategorii najsystematyczniejszy zawodnik Norbert Florek

4 września 2015r. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym dokonano małych zmian,. W miejsce ustępującego Zbigniewa Skrzypczaka funkcję Prezesa objął T. Zawierucha pełniący do tej pory funkcję zastępcy.

V-ce Prezesem został Karol Kuś i Włodzimierz Bodziachowski. Pozostały skład zarządu pozostał bez zmian. Miesiąc po zebraniu jako członek wspierający swoją chęć pomocy wyrazili: Jerzy Turek i Bartłomiej Turek.

Nowy Zarząd na pierwszym swoim posiedzeniu przyjął klika ważnych punktów do realizacji w sezonie 2015/2016 w tym awans do A-klasy. Do Sparty trafiło 6 nowych zawodników, którzy razem z pozostałymi na koniec rundy jesiennej ubiegłego roku wywalczyli ex aequo z Szarlejką pozycję lidera całej grupy B-klasy. Wiosna pod względem gry wyglądała trochę słabiej, ale przewaga którą wypracowaliśmy jesienią wystarczyła aby osiągnąć wymarzony cel.

C.D.N.