Historia klubu Sparta w Nowej Wsi sięga roku 1971 wtedy to grupa młodych chłopców pod przewodnictwem Stanisława Ligudzińskiego i Jana Nenarta założyła drużynę piłkarską. Zespół głównie opierał się na zawodnikach z Nowej Wsi, lecz grali w nim także zawodnicy z okolicznych miejscowości. Pierwsze stroje, w jakich występowała Sparta, miały kolor zielony później zawodnicy w zależności od potrzeby grali także w koszulkach w czerwono-niebieskie i biało-niebieskie pasy.

   Sparta rozpoczęła swoje zmagania w C-klasie rozgrywek okręgu częstochowskiego następnie w trakcie istnienia klubu awansowała do B-klasy. Przez cały okres istnienia klubu

drużyna odnosiła zarówno sukcesy jak i porażki, brała udział w wielu turniejach piłkarskich i meczach pucharowych z dużym powodzeniem. 

Sparta szczególnie bardzo dobrze prezentowała się na swoim boisku, w związku z czym wiele liczących się drużyn musiało pogodzić się z porażką na obiekcie znajdującym się przy ul. Lipowej.

 

    W  latach 1977-79 klub zawiesił swoją działalność, by na nowo zaistnieć w 1979r. Do roku  1985 klub był prowadzony  przez  Stanisława Ligudzińskiego, po jego odejściu prezesem był Zbigniew Skrzypczak.- Niestety z początkiem lat 90 klub rozpadł się na dobre. Przyczyną  rozpadu drużyny było głównie odejście wielu zawodników oraz brak napływu młodych graczy.

Kadra Zawodników grająca w zespole Sparty przez cały jej okres istnienia:

 1971-1977 , 1979-1985

-Stanisław Ligudziński

-Jan Nenart

-Jerzy Turek

-Stanisław Gwóźdź (zm.)

-Mirosław Parkitny

-Stanisław Florek (zm.)

-Włodzimierz Bodziachowski

-Mirosław Polak

-Krzysztof Zawada

-Jerzy Polasiński

-Jan  Polasiński

-Stanisław Słomczyński

-Tadeusz Słomczyński

-Marek Polak(zm.)

-Zbigniew Ligudziński

-Władysław Skoczylas (zm)

-Tadeusz Młynek

-Krzysztof  Kobyłkiewicz

-Tadeusz Gręda

-Jreneusz Kaczmarek

-Władysław Zych

-Krzysztof Kutynia

-Józef Pikuła

-Zdzisław Chała

-Grzegorz Bodziachowski

 


Lata 1985-1990

-Mieczysław Turek

-Aleksander Turek

-Marek Turek (zm.)

-Janusz Zawada

-Ryszard Zielonka

-Andrzej Nowakowski

-Sławomir Całusiński

-Tadeusz Solecki

-Stanisław Wróbel

-Marek Wróbel

-Krzysztof Makles

-Stanisław Makles

-Stanisław Zawada

-Dariusz Leszczyński

SPARTA REAKTYWACJA

Minęło 17 lat od rozpadu klubu i oto dzięki inicjatywie grupy młodzieży pod przewodnictwem Norberta Florka powstała idea wskrzeszenia drużyny.

   W maju 2007r. odbyło się pierwsze zebranie mające na celu wspomóc idee reaktywacji klubu Sparta.

   W czerwcu 2007r. odbyły się kolejne zebrania w trakcie, których wyłoniono między innymi: zarząd, oraz grupę ludzi wspólnie angażującą się w realizację powstania klubu. Na jednym z zebrań gościliśmy także Burmistrza Kłobucka Pana Krzysztofa Nowaka. Prezesem na nowo powstałego klubu został jak i 17 lat temu  Zbigniew Skrzypczak, a trenerem Mateusz Kulig.

   Na przełomie lipca i sierpnia klub został zgłoszony do rozgrywek w B-klasie okręgu częstochowskiego.

   W staraniach powstania klubu uczestniczyła szeroka grupa mieszkańców Nowej Wsi to między innymi dzięki ich  pomocy zarówno fizycznej jak i finansowej udało się przygotować boisko i stworzyć miłą atmosferę wokół klubu.

            Historia klubu na nowo została zapoczątkowana wraz z pierwszym gwizdkiem w meczu Sparta Nowa Wieś-Piast Lubojna, inaugurującym rozgrywki piłkarskie na własnym boisku w dniu 12 sierpnia 2007roku i trwa nadal….

C.D. 31.07.2016r.

Nowy Zarząd – Nowe Cele. 

Po kolejnych 9 latach postanowiliśmy poszerzyć wpis do historii, a to za sprawą nowo powołanego zarządu, który wymierzył nowe cele, w tym awans do A-klasy.

Oczywiście nie udałoby się tego osiągnąć gdyby nie silnie działająca grupa mieszkańców Nowej Wsi.

Wróćmy jednak jeszcze do roku 2009

Jesienią podjęta przez Zarząd inicjatywa przebudowy boiska była wielkim wyzwaniem, a osiągnięty cel dodał skrzydeł działaczom i jeszcze bardziej umocnił ten zarząd.

Byliśmy dumni z tego, że jako nieliczni niewielkim nakładem finansowym współfinansowanym przez Gminę Kłobuck zdołaliśmy przebudować całą płytę boiska, oraz wybudować trybuny, które również tworzą własną historię. Dzięki szybkiemu reagowaniu za symboliczną złotówkę zakupiliśmy 100 krzeseł, które trafiły do nas ze stadionu śląskiego. Kolejne 100szt wraz z profilami trafiły do nas dzięki Burmistrzowi- wtedy Krzysztofowi Nowakowi.

4 września 2015r. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym dokonano małych zmian. W miejsce ustępującego Zbigniewa Skrzypczaka funkcję Prezesa objął T. Zawierucha pełniący do tej pory funkcję zastępcy.

V-ce Prezesem został Karol Kuś i Włodzimierz Bodziachowski. Pozostały skład zarządu pozostał bez zmian. Miesiąc po zebraniu jako członek wspierający swoją chęć pomocy wyrazili: Jerzy Turek i Bartłomiej Turek.

Nowy Zarząd na pierwszym swoim posiedzeniu przyjął kilka ważnych punktów do realizacji w sezonie 2015/2016 w tym awans do A-klasy. Do Sparty trafiło 6 nowych zawodników, którzy razem z pozostałymi na koniec rundy jesiennej ubiegłego roku wywalczyli ex aequo z Szarlejką pozycję lidera całej grupy B-klasy. Wiosna pod względem gry wyglądała trochę słabiej, ale przewaga, którą wypracowaliśmy jesienią wystarczyła, aby osiągnąć wymarzony cel. 

Warto przypomnieć, że pomiędzy rundami podczas Świąt Bożego Narodzenia klub otrzymał życzenia m.in. awansu od znanego zespołu Enej, który uwieczniliśmy na nagraniu telefonem. (patrz media) 

Pomimo tego, że Nowa Wieś jest jedną z najmniejszych miejscowości, biorąc pod uwagę wszystkie drużyny grające w okręgu częstochowskim, świetnie dawała sobie radę. Awans do A-klasy był tylko potwierdzeniem. Trenerem, który dokonał tego po raz pierwszy w historii klubu, był W.Bodziachowski.

Niestety Spartanie z przejścia na wyższy poziom rozgrywek cieszyli się tylko jeden sezon. Głównym powodem porażek było wtargnięcie nieproszonych gości na murawę i jej zniszczenie. Dziki- bo o nich mowa postanowiły popsuć wszystko, na co tak długo mieszkańcy pracowali. Jeżeli można w ogóle mówić o plusach tego zajścia to chyba tylko to, że te świnki pomogły rozsławić naszą miejscowość, o których pisały i mówiły nie tylko regionalne media, ale nawet tv Polsat postanowiła przeprowadzić transmisję na żywo. (patrz w zakładce media)

Pomimo tego, że Prezesi z pomocą gminy i zarządu stanęli na wysokości zadania i po raz kolejny wyremontowali boisko, ciężko było zespołowi ponownie awansować.

Nie mniej jednak ciągle wierzyli w sukces i w końcu udało się tego dokonać po raz drugi. Przełomowym sezonem był sezon 2018/2019

To właśnie w tych latach drużyna Sparty, którą prowadził Piotr Zroślak, odnosiła sukcesy m.in.

– Zerowy bilans przegranych spotkań w całej rundzie jesiennej 2018,

– Mistrzostwo jesieni 2018,

– Puchar Prezesa OZPN za pierwsze miejsce w klasyfikacji Fair-Play

– Ustanowienie nowego rekordu w meczach bez przegranej- 11 miesięcy i 2 tygodnie.

– Najlepszy bilans strzelonych i straconych bramek 50-18

– Jedna porażka w całym sezonie 2018/2019

– Awans do A- klasy

Wszystkie działania, które przyniosły mnóstwo sukcesów, spowodowały, że podczas kolejnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego na początku 2020r. nie wniosły dużych zmian. Prezesem w dalszym ciągu pozostaje Tomasz Zawierucha a jego zastępcami Norbert Florek i Marek Kasprzyk. Do zarządu dołączyli również Piotr Warchoł, Tomasz Florek i Paweł Ociepa. Członkiem honorowym został Karol Skoczylas. Funkcję skarbnika od wielu lat pełni w dalszym ciągu Krzysztof Idasz.

 

Spartanie w czasie pandemii – 2019/2020 ; 2020/2021

 

W kolejnym sezonie pomimo utrudnień, jakie spowodował Covid, Spartanie kontynuowali swoją grę w Klasie A.

Zarząd w czasie przestoju spowodowanym obostrzeniami nie próżnował. W 2020r. własnym sumptem wykonali automatyczne nawodnienie płyty boiska (jako pierwsi w swojej gminie), co bardzo ułatwia utrzymanie obiektu w upalne dni.

 

Jubileusz 50lat istnienia klubu.

Rok 2021 to nie tylko kontynuacja covidowego szaleństwa, pożegnania byłego Prezesa Z.Skrzypczaka, ale także rok, w którym Sparta obchodzi jubileusz 50 lat od założenia klubu.

Czy uda się uczcić się tę rocznicę okaże się niebawem.

CDN